Polska ortografia spędza sen z powiek niejednemu dorosłemu, a cóż dopiero uczniowi. Zawiłe zasady, liczne wyjątki sprawiają, że gimnazjalistom na dźwięk słowa „dyktando” cierpnie skóra (o dyktandzie konkursowym nie wspominając…).  Mimo to wśród gimnazjalistów z Kamieńca znalazło się wielu śmiałków, którzy postanowili sprawdzić swoje umiejętności pisania i wzięli udział w szkolnym konkursie ortograficznym. Tekst dyktanda nie należał do łatwych! Wśród osób, które wykazały się najskuteczniejszą intuicją i wiedzą ortograficzną znalazły się:

  1.   Marta Szucmajer z klasy II „a”
  2.   Dominika Nicz z klasy II „c”
  3.   Paulina Korgel z klasy III „c”.

Wymienione uczennice reprezentowały Gimnazjum w Kamieńcu w międzyszkolnym projekcie Polszczyzna? Jestem na tak!, który został zorganizowany 18 grudnia 2015 r.  w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie szkół gimnazjalnych z Tarnowskich Gór, Radzionkowa i właśnie z Kamieńca.

                W czasie trwania konkursu uczestnicy wraz z nauczycielami-opiekunami mieli możliwość wysłuchania wykładu pracownika naukowego Akademii Ignatianum w Krakowie, p. dr Izabeli Kaczmarzyk na temat: Zjedźmy tedy w dzieciństwo tej mowy, jako górnik zjeżdża w szyb węglowy, czyli co w języku zostało z dawnej polszczyzny. Dowiedzieliśmy się, jakie języki są najczęściej używane na świecie, ilu ludzi posługuje się polszczyzną, iloma słowami średnio posługuje się przeciętnie wykształcony Polak oraz jakie słowa stanowią pozostałości dawnej polszczyzny. Następnie miało miejsce dyktando o wysokim stopniu trudności, tylko dla odważnych!

                Z dumą i dużą satysfakcją dowiedzieliśmy się, że drugie miejsce w międzyszkolnych zmaganiach z ortografią zajęła uczennica z naszej szkoły, Marta Szucmajer. Bardzo się cieszymy z sukcesu Marty i serdecznie jej gratulujemy, a gimnazjalistów zachęcamy do brania udziału w konkursach – nie tylko z języka polskiego!

Barbara Dusińska-Rubin