7. marca klasa licealna pod opieką Pani mgr Ludmiły Manek oraz Pana mgr. Krzysztofa Manka odwiedziła Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Wzięliśmy udział w trzech wykładach fizycznych na tematy: „Silnik Roberta Stirlinga, historia czy przyszłość?”, „Energia jądrowa - zagrożenia i systemy bezpieczeństwa” oraz „Zobaczyć temperaturę”.


            Zwarci i gotowi, na przekór niesprzyjającej pogodzie, przybyliśmy na 1. wykład, który dotyczył historii rozwoju oraz współczesnych konstrukcji silnika Stirlinga. Uzupełnieniem wykładu był pokaz konstrukcji i działania prostego silnika w wersji mechanicznej i termoakustycznej. Niestety, niektóre doświadczenia nie udały się, lecz była to po prostu złośliwość rzeczy martwych.

            Następny wykład należał do typowych „maniaków”, którzy naprawdę interesują się energetyką jądrową. Zostały poruszone tematy związane z fikcyjnymi i rzeczywistymi zagrożeniami związanymi z działaniem reaktora jądrowego czy wybranymi rozwiązaniami technicznych systemów bezpieczeństwa. Wykład był ilustrowany symulatorem elektrowni jądrowej z reaktorem wodnym ciśnieniowym.

            Najlepsze na koniec, czyli wykład na temat kamery termowizyjnej (dla niedoinformowanych jest to urządzenie robiące zdjęcia w podczerwieni, ukazujące rozkład  temperatury ciała). Dowiedzieliśmy się, jak zobaczyć temperaturę lub chorobę oraz na czym polega i do czego służy termowizja. A dodatkowo można było sprawdzić, jak się wygląda w kamerze termowizyjnej.

            Jak to w życiu bywa... jedne tematy cieszyły się większym zainteresowaniem, a inne mniejszym. Jednak należy przyznać, że wykłady były prowadzone na wysokim poziomie z wykorzystaniem bardzo profesjonalnego sprzętu. Zatem uważam, że czas nie został zmarnowany i polecam na przyszłość Politechnikę Śląską w Gliwicach.

Dominika Gałąska