Fizyka wcale nie musi być nudna i trudna. Przekonali się o tym gimnazjaliści z klas trzecich, którzy 8 września wzięli udział w cyklu wykładów zorganizowanych w Uniwersytecie Śląskim pod hasłem „Osobliwości świata fizyki”. Co roku młodzież naszej szkoły za sprawą pani mgr Ludmiły Manek na początku roku szkolnego wyjeżdża do Katowic, aby obejrzeć ciekawe doświadczenia i ugruntować swoją wiedzę.

                W tym roku wykłady były skoncentrowane wokół trzech zagadnień: „Siły wszechświata”, „Zasady zachowania w mechanice” i „W równowadze”. Właśnie to ostatnie okazało się najciekawsze, bo poznaliśmy podstawowe zasady projektowania i mogliśmy praktycznie je zastosować, budując kilka mostów, po których udało się przejść. Oprócz tego przypomnieliśmy sobie zasady zachowania pędu, momentu pędu i energii, dzięki którym mogliśmy lepiej zrozumieć zachowanie ciał w ruchu. Na ostatnim wykładzie obejrzeliśmy doświadczenia obrazujące cztery podstawowe typy oddziaływań w przyrodzie: elektromagnetyczne, grawitacyjne, silne i słabe.

                Gdyby tak wyglądały lekcje fizyki w szkole, możemy zaryzykować twierdzenie, że większość uczniów z przyjemnością by się jej uczyła. Sama teoria jest trudna do ogarnięcia, a dzięki doświadczeniom staje się bardziej przystępna – nawet dla tych mniej zainteresowanych. Dziękujemy naszej pani od fizyki za zarażenie nas swoją pasją. Może dzięki temu będziemy aktywniej brać udział w lekcjach fizyki.

                                                                                                              Gimnazjalistki z klasy III „c”